wtorek, 18 lutego 2014

Kimono~~ ^^

Konbanwa~~

Jest już wieczór. Dzisiaj chcę opisać Kimono. Tak więc Kimono to tradycyjny ubiór Japoński. Pierwotnie Kimono określano każde ubranie , później zaczęto je stosować tylko do konkretnego ubioru , który wciąż jest noszony przez kobiety , mężczyzn i dzieci. Kimono to ubiór o kroju prostym , w kształcie litery T , przypominający nieco szlafrok. Rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie - nawet pół metra! Większość Japońskich kobiet nie byłaby w stanie założyć samodzielnie Kimono , gdyż typowy strój kobiecy składa się z dwunastu lub więcej elementów. Rodzaje Kimono uporządkowane są według malejącego stopnia uroczystości :

Kurotomesode (jap.くろとめそで ,クロトメソデ) kimono czarne , zdobione poniżej talii. Kurotomesode to najbardziej uroczyste kimono dla mężatek , często nosi je matka panny młodej. Zwykle na rękawach , piersi i plecach wydrukowane jest pięć kamon (herbów rodzinnych).

Furisode (jap。ふりそで 、フリソデ)jego rękawy mają długość około 100-107 cm. Furisode to najbardziej uroczyste kimono dla panien. Ma ono wzory na całej powierzchni i zakładane jest zwykle na ceremonię dojrzałości (Seijin-shiki), a także na ślub i wesele (przez niezamężne krewne panny młodej).
 
Irotomesode (jap.いろとめそで 、イロトメソデ) kimono jednokolorowe, zdobione tylko poniżej talii. Irotomesode jest nieco mniej uroczyste niż Kurotomesode; noszą je mężatki, zwykle bliskie krewne państwa młodych na ślubie. Irotomesode może mieć trzy lub pięć kamon.

Hōmongi (jap.ほもんぎ 、ゴモンギ) dosłownie ubiór wizytowy. Charakterystyczne dla tego rodzaju kimono są wzory na ramionach, szwach i rękawach, pod względem uroczystości plasuje się nieco wyżej niż bardzo podobne Tsukesage. Hōmongi mogą nosić zarówno panny, jak i mężatki, na ślubach i weselach często zakładają je przyjaciele panny młodej. Można w nim też pójść na formalne przyjęcie.

Tsukesage (jap.つけさげ 、ツケサゲ) tsukesage ma skromniejsze wzory niż huomongi, które pokrywają mniejszą jego powierzchnię, zwykle poniżej talii. Kimono takie mogą nosić panny i mężatki.

Iromuji (jap.いろむじ 、イロムジ) jednokolorowe kimono noszone przez kobiety dowolnego stanu cywilnego, przeważnie na ceremoniach parzenia herbaty. Farbowany jedwab może być zdobiony (rinzu, przypominający żakard), ale nie ma różnokolorowych wzorów.

Komon (jap.こもん 、コモン) Kimono zdobione drobnym, powtarzalnym wzorem na całej powierzchni. Dość swobodne; można je nosić po mieście lub ubrać się w nie (dobrawszy odpowiednie obi) do restauracji. Komon mogą nosić panny i mężatki.

Edo-komon (jap.えどーこもん 、エドーコモン) rodzaj komon zdobiony maleńkimi kropkami ułożonymi w gęste wzory tworzące większe ugrupowania. Technika barwienia Edo-komon pochodzi od klasy samurajów z okresu Edo. Kimono z takim wzorem ma ten sam stopień uroczystości, co iromuji, jeśli ozdobi się je kamon, można je nosić jako ubiór wizytowy zamiast tsukesage lub hōmongi.

Yukata (jap.ゆかた) swobodne, letnie kimono bez podszewki, zwykle bawełniane, płócienne lub konopne. Yukaty nosi się na festynach na świeżym powietrzu, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.










































































~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

To by było na tyle o Kimono ^^ Możliwe że dzisiaj znowu pod wieczór wyjdzie jeszcze jedna notka bo nie wiem czy jutro będę miała czas ^*^ Tak więc Ja Ne! ^o^ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz